TRAFİK EĞİTİM PARKI HER YIL YAKLAŞIK 150.000 ÖĞRENCİ TRAFİK EĞİTİMİ ALIYOR

Trafik Eğitim Parkı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü tarafından “Trafik kurallarına duyarlı ve bu kuralların uygulamaya geçirilmesinde bilinçli yeni nesiller yetiştirmek” üzere; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ilköğretim okullarındaki 4 ve 5. Sınıf öğrencilerine trafik eğitimi verilmektedir.  Topkapı da bulunan Trafik Eğitim Parkı ve iki adet gezici trafik eğitim aracı ile yılda yaklaşık 150.000 öğrenciye ulaşılarak trafik eğitimi verilmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm ilköğretim okullarını kapsayan bir çalışma programı hazırlanarak Trafik Eğitimine Destek amacıyla Valilik Oluru alınır. Alınan Olur neticesinde tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bilgilendirilir ve parkımıza okullar en az bir hafta öncesinden aranarak davet edilir.

Topkapı Şehir Parkı içerisine 6.500 metrekare alana inşa edilen bu park, idari bina, modern sınıflar, hastane okul, konukevi, garaj, gözetleme kulesi, alışveriş merkezi gibi küçük yapıların yer aldığı minyatür bir şehir planı şeklinde tasarlanmıştır.  Yatay ve düşey trafik işaretleri, sinyalize kavşaklar, yaya geçitleri, üst geçitleri içermekle birlikte tamamen tüm özürlü gruplarına uygun şekilde dizayn edilmiştir. Burada özürlülere uygun akülü arabalar ve simülasyon cihazları kullanılarak trafik kurallarına duyarlı ve geleceğe bilinçli nesiller yetiştirmeyi hedefleyerek, öğretirken eğlendiren ve trafik eğitimini şölen havasına çeviren animatörler, uzman eğitimciler ve trafik polisleri eşliğinde ileri tekniklerle interaktif trafik eğitimi verilmektedir. Kendi düşünce ürünümüz olarak, hayata geçirilen bu park birçok açıdan bir ilk ve benzersiz niteliktedir. Tüm özürlü grupları bu parkta eğitime alınarak,  projenin arazide getirdiği tüm yenilikler teorik ve uygulamalı olarak gösterilmektedir.

Sinyalize kavşaklarda özürlülerin geçişlerini düzenleyen projemizin oryantasyon ve mobilite eğitimi kapsamına alınması için projenin getirdiği yeniliklerin trafikten arındırılmış bir alanda modelinin yapılmasının trafik güvenliği açısından çok önemli olduğu görülmüştür. Bu amaçla toplumun her kesiminin trafik eğitimini alabileceği ayrıca projenin tüm unsurların yer aldığı modern bir trafik eğitim parkı yapılmıştır.

Parkımıza İlköğretim okullarının 4 ve 5. sınıflarından 50 öğrenci getirmeleri istenmektedir. Eğitim süresi, gelen öğrenci sayısıyla değişmekle beraber yaklaşık 2-3 saat arası sürmektedir ve gelen her sınıfa katılım sertifikası verilmektedir.

Parka gelen öğrenciler görevli eğitmen tarafından karşılanarak resim panosuna sıralanır ve sertifika resmi için animatör eşliğinde poz verir ve sınıfa alınır. Derste düz anlatımla ve görsellerle trafik eğitimi verilir. Soru-cevap yöntemi kullanılarak bilen öğrencilere ödüller verilir ve derste eğitimciler tarafından emniyet kemerinin önemini anlatan kısa bir şov yarışması yapılır. Dersin ilk 30 dakikası Trafik Eğitimi şeklinde verilir. Sonrasında parkta İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünden görevli trafik polisleri öğrencilere görsel ve uygulamalı olarak 30 dakikalık trafik eğitimi verirler. Öğrencilere park içinde verilen pratik eğitim sonunda akülü araçlar kullandırılarak öğrendiklerinin uygulaması yaptırılır. Öğrenciler için bir sonraki aşama eğlence şeklinde eğitim verilmesidir. Animatörümüz tarafından öğrenciler Dünyada ilk olarak tasarlanan Trafik Eğitim Labirentine alınarak Trafiğin bir labirent olduğu ve bu labirentte kurallara uyarak çıkışı nasıl bulmaları gerektiği mesajı verilir. Ayrıca parkımızda atölye çalışması da yapılarak eğitim alan öğrencilere hayal dünyalarını devreye sokarak resim yapmaları, şiir ve hikâye yazmaları sağlanmaktadır. Öğrencilerin yaptığı bu çalışmalar okulda bulunan panoda sergilenmektedir. Sahadaki eğitim ve eğlence bittikten sonra öğrencileri tekrar sınıfa alarak 30 dakikalık İlkyardım eğitimi teorik ve uygulamalı olarak verilir. Son olarak eğitim bittikten sonra öğretmenlere katılım sertifikası ile okul için materyaller verilir ve animatör görevli eğitmen tarafından öğrenciler yolcu edilir.

 

Avrupa ve Anadolu yakasına hizmet veren 2 Adet mobil eğitim aracı trafik eğitim çalışmaları yürütmektedir. Mobil trafik eğitim araçları ile parkımıza uzak olan ve ulaşım zorluğundan gelemeyen ilköğretim okullarına gidilerek görevli trafik eğitmeni ve trafik polisi tarafından interaktif trafik eğitimi verilmektedir. Eğitmenimiz ve Trafik Polisimiz tarafından gidilen okulun 3, 4 ve 5. sınıf öğrencilerine okulun konferans salonunda tüm gün dönüşümlü olarak teorik eğitim verilmektedir.

 

Ayrıca Müdürlüğümüz tarafından yürütülen trafik eğitimi çalışmaları kapsamına www.tkmcocuk web sitesi üzerinden de online trafik eğitimi verilmektedir.

 

Trafik Eğitim Parklarının yaygınlaştırılması daha çok kişiye eğitim vermek ve toplumun geneline yaymak açısından son derece önemlidir. Bu yüzden Anadolu yakası Maltepe İlçesinde Topkapı parkımızdan daha büyük ölçekte bir Trafik Eğitim Parkı Projesi hazırlanmıştır. Trafik Eğitim Parkımız 10,000 dönüm arazi üzerine planlanmış 4 konseptli bir eğitim merkezi şeklinde dizayn edilecektir. Okul Öncesi ile ilköğretim 1. Sınıf ve 4. Sınıf, Ortaöğretim 12. Sınıf ve tüm engeli grubu öğrencileri için farklı şekilde eğitim verilmesi planlanmaktadır. Konsepte uygun modern dersliklerde ve sahada verilecek olan eğitimlerde psikolog tarafından eğitimlerin akademik çalışma çerçevesinde geri dönüşümleri takip edilecektir.

 

Türkiye’de ilk kurulan Topkapı Trafik Eğitim Parkımız örnek teşkil edip, birçok İlin Belediye Başkanlıklarına (Trabzon, Kıbrıs – Lefkoşa, , Mardin, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Sakarya-Serdivan,Yozgat), Emniyet Müdürlüklerine (Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis MYO, Malatya Emniyet Müdürlüğü,) ve İstanbul’un İlçe Belediyelerine (Sultangazi, Bağcılar, Bahçelievler, Ümraniye, Küçükçekmece ) proje ve bilgi desteği vermektedir.